Психотерапия
Психотерапевтичен процес
За разлика от
психологичната консултация при
психотерапията се извършват по-дълбини промени на личността. При нея се прави
корекция както на състояния и разстройства, като паник атаки, депресии, зависимости, тревожни и хранителни разстройства, така и на личностни дефицити като ниска самооценка, неувереност, влошено социално и професионално функциониране.
Първата стъпка е
изграждането на доверителната връзка клиент/ терапевт. С помощта на въпроси насочени към характера на проблема, терапевтът формулира своята оценка на случая. На базата на събраната информация, той съставя план за последващия ход на терапията.
Психотерапевтичната интервенция се осъществява с различни техники и похвати на
когнитивно-поведенческата терапия. Очакваните резултати са постигането на
трайни и устойчиви промени в личността, подобряващи качеството на живот.
По време на своя житейски път, някой от нас изграждат негативни представи за себе си: "Аз не ставам за нищо", "Аз съм пълен провал", "Аз съм неадекватен", другите: "Другите са оценяващи", "Никой не ме обича", "Всички ме отхвърлят" и света "Светyt е опасно място", които не са реалистични.
Към тези представи има прилежащи
компенсиращи поведения като перфекционизъм: "Трябва винаги да правя нещата перфектно", "Трябва да давам всичко от себе си", "Ако не съм се справил перфектно, то значи съм се провалил". Всичко това води до
дисхармония в личността. Една от целите на психотерапията е чрез
корекцията на негативните убеждения и поведения, човек отново да се свърже със себе си и собствените си потребности. Друга основна цел е
изграждането на реалистично възприемане на себе си, другите и света.